Slovenskí vodní slalomári do 23 rokov ostali tesne bez medaily v 3xC1

16.08.2023 Celý región

Krakov 15. augusta (TASR) – Slovenské reprezentantky vo vodnom slalome obsadili štvrté miesto v disciplíne 3xC1 na MSJ v Krakove. Trojica Soňa Stanovská, Ivana Chlebová a Emanuela Luknárová stratila na víťazné Češky 9,84 sekundy.

Najrýchlejšia hliadka v zložení Eva Říhová, Gabriela Satková a Tereza Kneblová zaznamenala jednu chybu – Satková mala dotyk na šiestej protiprúdnej bránke. Napriek trom chybám obsadilo druhé miesto Francúzsko s mankom 3,98 sekundy a tri "ťuky" mali taktiež tretí Taliani (+5,19). Slovenkám tak chýbalo na prvú medailu na podujatí 4,65 s, nazbierali osem trestných sekúnd za chyby Stanovskej (6) a Luknárovej (2).

Štvrté miesto obsadili v kanoistickej hliadke aj ich krajania v oboch vekových kategóriách. Juniori v zložení Samuel Krajčí, Martin Kindl a Dávid Štaffen stratila na víťazných Čechov 6,13 sekundy. Česi v zložení Lukáš Kratochvíl, Tomáš Větrovský a Filip Jiras predviedli bezchybnú jazdu. To sa podarilo aj strieborným Nemcom, ktorí stratili 1,59 sekundy. Bronz vybojovalo Francúzsko s dvoma chybami a mankom 3,14 sekundy. Slovákom tak chýbalo na prvú medailu na podujatí 2,99 s. Nazbierali štyri trestné sekundy za chyby Krajčího a Kindla.

Ich krajanom v kategórii do 23 rokov ušiel bronz ešte tesnejšie, na štvrtom mieste ich od pódia delilo 52 stotín sekundy. Trojica Jaromír Ivanecký, Adam Janovčík a Ľudovít Macúš stratila na víťazných Francúzov 8,60 sekundy. Najrýchlejší Mewen Debliquy, Jules Bernadet a Yohann Senechault mali bezchybnú jazdu a Veľká Británia na nich stratila 6,97 sekundy s jednou chybou. Pódium doplnili Taliani (+8,08), taktiež s jedným dotykom. Slováci a Francúzi boli jediní bez penalizácie.

Utorňajší program uzavreli kanoistické hliadky junioriek, v ktorých skončili Slovenky na piatej priečke. Petronela Ižová, Stanislava Ďuratná a Alexandra Vajsová síce predviedli bezchybnú jazdu, na prvé miesto im však chýbalo 19,07 sekundy – aj v tejto disciplíne vybojovali zlato Češky. Trio Klára Kneblová, Valentýna Kočířová, Natálie Erlová bolo bezchybné spolu so strieborným Slovinskom (+5,69) a pódium doplnili napriek šiestim chybám Nemky s mankom 12,11 s.

Na podujatí sa nezúčastňuje Zuzana Paňková. Osemnásťročná slovenská "obojživelníčka" štartuje aj v elitnej kategórii a sústredí sa na septembrové majstrovstvá sveta vo Veľkej Británii. Tie sú zároveň aj olympijskou kvalifikáciou.